Clubs

Ocoee High School Clubs Logo

Clubs and Organizations
CLUB/ORGANIZATION SPONSOR SPONSOR CONTACT

AFJROTC

Jimmy Reid
Ricardo Nieves

[email protected]
[email protected]

Asian Student Association (ASA)
Sheryl Laristan [email protected]

Band

Bernie Hendricks

[email protected]

Battle of the Books

Brenda Obelar

[email protected]

BETA

Dawn Higgs
Whitney Robertson

[email protected]
[email protected]

Black Excellence

Celeste Anderson
Kenya Strickland

[email protected]
[email protected]

Chess

Yegues Schettini

[email protected]

Chorus

Cara Lee

[email protected]

Coding Brandy Watters [email protected]

Creative Writing

Emily Jackson

[email protected]

Debate Team

Dawn Higgs
Sarah Hatch

[email protected]
[email protected]

Dungeons and Dragons

Jason Olson

[email protected]

Esports

Richard Martinez
Yegues Schettini

[email protected]
[email protected]

Fellowship of Christian Athletes (FCA)

Katherine Rascoe

[email protected]

Future Farmers of America (FFA)

Amy Anderson
Peter Jordan
Travis Eisentraut

[email protected]
[email protected]
[email protected]

Gospel Choir

Frederick Blanchard

[email protected]

Future Healthcare Professionals (HOSA)

Paige McLemore
Jamesha John-Lewis

[email protected]
[email protected]

Knightly Business Group (KBG)

Carl Holden
Karen Moore
Whitney Robertson

[email protected]
[email protected]
[email protected]

Key Club Catherine Miller [email protected]

Knights Visual Ensemble (KVE)

Bernie Hendricks

[email protected]

Lakay

Merline Monpremier

[email protected]

Latin Dance Club

Emilia Figueroa Figueroa

[email protected]

Listen at Lunch

Emily Jackson
Catherine Cannon

[email protected]
[email protected]

Men's Mental Health Awareness Emily Jackson
Catherine Miller
[email protected]
[email protected]

Mu Alpha Theta (Math Honor Society)

Ozlem Duz

[email protected]

Mutlimedia Culture Club (Anime/Trading Card Games)

Yegues Schettini

[email protected]

National English Honor Society

Amanda Patrick

[email protected]

National Honor Society (NHS)

Catherine Cannon
Ashley Gecewicz

[email protected]
[email protected]

Orchestra

Jennifer Brown-Rolle
Bernie Hendricks

[email protected]
[email protected]

Peer Mediation

Cathy Edwards-Lee

[email protected]

Ping Pong

Aaron Pacheco

[email protected]

Principal's Council

Lisa Karcinski

[email protected]

Student Athletic Training (SATO)

Nashali Melendez 

[email protected]

Science National Honor Society (SNHS)

Matthew Somar

[email protected]

Spanish Club/National Honor Society

Alejandro Fierro
Emilia Figueroa Figueroa
Samuel Martinez-Sosa

[email protected]
[email protected]
[email protected]

Special Olympics

Olajumoke Adebimpe
Tamesa Davis

[email protected]
[email protected]

Sports Broadcasting

Billy Alderman

[email protected]

Stomp and Shake

Whitney Robertson
Monique Morris

[email protected]
[email protected]

Student Government Association (SGA)

Garett Kelly

[email protected]

Theatre Jeffery Cook [email protected]

Tri-M Music Honor Society

Jennifer Brown-Rolle
Yegues Schettini

[email protected]
[email protected]

Unity: For the Culture

K. April Brown

[email protected]

Unravel

Sarah Hatch
Christine Zucker

[email protected]
[email protected]

UpLIFT

Nikea Coffee
Summer Lynum-Spencer
Sha Hendricks
AnnMarisa Broughton

[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]

Yearbook

Rochelle Posser

Rochelle.[email protected]